Ať už jste domovarník, hostinský, pivovarník, pořadatel lokálních slavností, chcete na svojí svatbě nebo soukromé akci něco speciálního, vždy vám výborně poslouží moje řemeslné pivní tácky!

Trochu k historii a pivní kultuře:

jak je všem návštěvníkům hospod známo, všude jsou k dispozici pivní tácky. Slouží zejména jako ochrana stolů před vlhkostí, nosič reklamy a také jako ochrana sklenice proti mouchám a hlavně proti vosám, což málo lidí ví, ale je to dokonce jejich prvotní funkce. Kdo má zájem o jejich historii, nechť se mrkne třeba sem: tajemstvi-pivnich-tacku

Jako jejich uživateli mi na nich několik věcí zásadně vadí:

  • všude jsou ty stejné tácky velkopivovarů (čest výjimkám)
  • některé špatně sají vodu a vlhkost, sklo po nich klouže

Především druhý bod stojí za podrobnější rozbor, a do velké míry souvisí i s bodem prvním. Jakožto zkušený polygraf znám všechny dostupné technologie i jejich výhody a nevýhody. Pro výrobu obrovských sérií se používá ofset, kde se používá prvotřídní většinou finská pivní lepenka. Takto vyrobené tácky mívají perfektní savost, kvalitu tisku i přiměřenou odolnost, jejich výroba je ekonomická ve velkých sériích (od několika tisíců až po miliony), proto jsou všude.

Existují i tácky vyrobené v menších sériích, třeba sítotiskem. Tato technologie je velmi kreativní, umožňuje použít různé efekty, ovšem výroba je to pracná a relativně drahá.

A pak je tady hit moderních technologií, UV inkjet na plocho. Levné, tisk někdy kvalitní, jindy méně, ale hlavně relativně levný i při malých sériích. Jedna velká nevýhoda tu však je: inkjetové a jiné digitální barvy jsou nesavé a při větším barevném pokrytí se ze savého povrchu stává neproniknutelná bariéra. Takto vyrobený tácek tak ztrácí svojí zásadní funkci. A to nemluvím o jiných variantách, kdy se ani nepoužije pravá pivní lepenka, ale její levné náhražky o poloviční tloušťce, která se pak kašíruje k sobě..........brr!

A na základě výše uvedených poznatků jsem se rozhodl znovuobjevit pozapomenuté kouzlo knihtisku a začít řemeslnou výrobu pivních tácků tak, jak se vyráběly dříve. S použitím prvotřídní finské pivní lepenky o tloušťce 1,55mm, vlastnoručně míchané barevné odstíny ze základních barev na bázi přírodních olejů (používám vzorníky Pantone Uncoated). Pravda, moje tácky nejsou úplně dokonalé, ale jsou vyrobené s láskou, péčí a technologií, za kterou stojí řemeslo starých mistrů tiskařů. Takto se dají ekonomicky vyrobit série od několika set kusů do cca deseti tisíc.

Řemeslné pivní tácky jsou ozdobou každé oslavy, hospody, nebo restaurace!