Ať už jste domovarník, hostinský, pivovarník, pořadatel lokálních slavností, chcete na svojí svatbě nebo soukromé akci něco speciálního, vždy vám výborně poslouží moje řemeslné pivní tácky!

Trochu k historii a pivní kultuře:

jak je všem návštěvníkům hospod známo, všude jsou k dispozici pivní tácky. Slouží zejména jako ochrana stolů před vlhkostí, nosič reklamy a také jako ochrana sklenice proti mouchám a hlavně proti vosám, což málo lidí ví, ale je to dokonce jejich prvotní funkce. Kdo má zájem o jejich historii, nechť se mrkne třeba sem: tajemstvi-pivnich-tacku

Jako jejich uživateli mi na nich několik věcí zásadně vadí:

  • všude jsou ty stejné tácky velkopivovarů (čest výjimkám)
  • některé špatně sají vodu a vlhkost, sklo po nich klouže

Především druhý bod stojí za podrobnější rozbor, a do velké míry souvisí i s bodem prvním. Jakožto zkušený polygraf znám všechny dostupné technologie i jejich výhody a nevýhody. Pro výrobu obrovských sérií se používá ofset, kde se používá prvotřídní většinou finská pivní lepenka. Takto vyrobené tácky mívají perfektní savost, kvalitu tisku i přiměřenou odolnost, jejich výroba je ekonomická ve velkých sériích (od několika tisíců až po miliony), proto jsou všude.

Existují i tácky vyrobené v menších sériích, třeba sítotiskem. Tato technologie je velmi kreativní, umožňuje použít různé efekty, ovšem výroba je to pracná a relativně drahá.

A pak je tady hit moderních technologií, UV inkjet na plocho. Levné, tisk někdy kvalitní, jindy méně, ale hlavně relativně levný i při malých sériích. Jedna velká nevýhoda tu však je: inkjetové a jiné digitální barvy jsou nesavé a při větším barevném pokrytí se ze savého povrchu stává neproniknutelná bariéra. Takto vyrobený tácek tak ztrácí svojí zásadní funkci. A to nemluvím o jiných variantách, kdy se ani nepoužije pravá pivní lepenka, ale její levné náhražky o poloviční tloušťce, která se pak kašíruje k sobě..........brr!

A na základě výše uvedených poznatků jsem se rozhodl znovuobjevit pozapomenuté kouzlo knihtisku a začít řemeslnou výrobu pivních tácků tak, jak se vyráběly dříve. S použitím prvotřídní finské pivní lepenky o tloušťce 1,55mm, vlastnoručně míchané barevné odstíny ze základních barev na bázi přírodních olejů (používám vzorníky Pantone Uncoated). Pravda, moje tácky nejsou úplně dokonalé, každý kus je vždy trochu jiný než ostatní, ale jsou vyrobené s láskou, péčí a technologií, za kterou stojí řemeslo starých mistrů tiskařů. Takto se dají ekonomicky vyrobit série od několika set kusů do cca deseti tisíc.

Řemeslné pivní tácky jsou ozdobou každé oslavy, hospody, nebo restaurace!